Jak vlastně ploché nohy vznikají?
Ploché nohy si obvykle představujeme jako něco získaného, co dostanete jako nemoc. Ve skutečnosti je situace trochu jiná. Dá se říci, že ploché nohy má při narození každé dítě.
Poté pod vlivem pohybu a zátěže začne noha získávat svůj cílový tvar.
Tento proces obvykle končí mezi 8. a 12. rokem, i když zkušenosti ukazují, že na nápravě plochých nohou lze pracovat i v pozdějším věku.
Je velmi důležité, abychom pochopili, že ploché nohy nejsou izolovaným problémem nohou. To je prvek narušení globálního, celkového vzorce držení těla.
Obvykle problém začíná poruchou napětí v trupu, která ovlivňuje vývojový vzorec dolní končetiny, tedy flexe, abdukce a zevní rotace kyčle, flexe v koleni a supinace nohy.
Na základě těchto poznatků můžeme terapii plochých nohou vést dvěma způsoby. Manuální terapie a cvičení zahrnující velké svalové řetězce mají na jedné straně obnovit správné napětí v těle a stimulovat správný vzorec držení těla. Na druhé straně působíme na nohu lokálně prostřednictvím nástrojů podporujících terapii. Mezi tyto nástroje patří aktivní vložky, kinesio tapy, elastické bandáže a SupiSocks.