Jako vášniví fyzioterapeuti se díváme na lidské tělo s velkou pozorností. Obdivujeme jeho genialitu, ale všímáme si i jeho omezení. Řada z nich souvisí s rozvojem mladého těla a získáváním nových pohybových dovedností.
Noha novorozence je tabula rasa. Konečnou podobu nabývá až po svalové aktivitě a zátěži. Vývojovým vzorem je následující sled pohybů: flexe, abdukce a zevní rotace kyčle, dále flexe v koleni a supinace chodidla – rotační pohyb, při kterém otočíme chodidlo, jako bychom se na něj chtěli podívat.
Jedním z prvních motorických cviků, které dítě provádí, je koncentrická supinace – přitahování chodidla k ústům. Pak přichází na řadu excentrická supinace – můžeme ji pozorovat, když se batole opírá o nohu. Když dítě začne přenášet váhu těla na chodidlo, svaly musí pracovat excentricky, aby podpíraly klenbu chodidla. Tento typ svalové aktivity – excentrická supinace – je potřebný pro rozvoj konečného tvaru nohy.
Dělají tuto práci pouze dětská těla? Samozřejmě že ne!
U dospělého člověka lze stejnou aktivitu – koncentrickou kontrakci – pozorovat při ohýbání lokte, aby si dal šálek čaje k ústům. Na druhé straně provádíme excentrickou kontrakci tím, že položíme šálek čaje zpět na stůl. Z hlediska svalové aktivity se nejedná o pohyb extenze lokte, ale excentrickou flexi.
Někdy se stává, že mladé tělo má problémy nastartovat správnou svalovou aktivitu chodidla a opakovat ji mnohokrát během dne. Tato situace může mít za následek ploché nohy.
Dosud byly ploché nohy řešeny následujícími způsoby:
– ortopedické boty
Jak se znalosti o lidském těle prohlubovaly, ukázalo se toto řešení jako nevhodné. Ano, podepření mediální části chodidla tvoří jeho klenbu a noha vypadá zřejmě dobře. Tím však nohu zbavujeme možnosti pracovat, tedy neumožníme mu činnost potřebnou pro správný vývoj. Pokud dítě, které nosí takové boty, vyroste z plochých nohou, stane se to navzdory přijatým opatřením, nikoli kvůli nim.
– ortopedické vložky
Individuálně vybrané ortopedické vložky mohou být dobrým terapeutickým řešením za předpokladu, že je provádí kvalifikovaný odborník. Bohužel se vzhledem k jejich ceně se většinou nosí v jedněch botách, takže když je dítě nenosí (ve školce, škole, doma), noha zůstává bez terapie.
– bandážování nohou
Korekční bandážování nohy elastickým obinadlem je dobrý koncept, ale ne vždy v praxi funguje. Za prvé, děti často nechtějí nosit obvazy a sundávat je během dne. Za druhé, bandáž díky vrstvám materiálu mění způsob kontaktu se zemí a tím i motoriku chůze.
– kinesio tejpy, tedy použití elastických tejpů
Existují korekční pásky, které u výše popsané metody fungují stejně jako elastické obinadlo. Výhodou této terapie je tenká vrstva tejpu. Díky tomu se chodidlo správně dotýká země. Nevýhodou je však fakt, že po pár dnech či desítkách dní tejpy začnou způsobovat bolest, zatímco terapie plochých nohou může trvat měsíce i roky.
Tak se zrodila myšlenka ponožek!
SupiSocks fungují jako kombinace bandáže a tejpu. Zvednou mediální část nohy pomocí speciálního lemu. Jsou vyrobeny z typických pletacích materiálů, takže jsou nejen bezpečné a příjemné k pokožce, ale také nepřitahují pozornost batolete. Jsou patentovaným vynálezem našeho týmu fyzioterapeutů a jsou certifikovány jako zdravotnický prostředek.
Ponožky SupiSocks mohou podporovat terapii plochých nohou nebo je mohou preventivně nosit děti, kterým ploché nohy hrozí.
Z našeho pohledu je důležité zdůraznit skutečnost, že naše SupiSocks nikdy nebudou inzerovány jako alternativa ke cvičení a terapii. Tuto práci nelze ničím nahradit – musí se provádět bez zkratek.