Ploché nohy, stejně jako mnoho jiných problémů s držením těla, mohou být výsledkem nerovnováhy napětí v našem těle.
Naše držení těla, včetně plochých nohou, není plně formováno od chvíle, kdy se narodíme. Utváří se v důsledku činnosti a zátěže, kterým vystavujeme naše tělo. Někdy se vlivem negativních podnětů změní napětí v těle, což může narušit přirozené vývojové vzorce a vést k posturálním vadám, jako jsou ploché nohy.
Posouzení tělesného napětí pacienta a terapie zaměřená na jeho zlepšení, nazývaná též kompenzace napětí. To může zahrnovat masáže, manuální terapii nebo osteopatii, ačkoli někteří terapeuti dávají přednost dosažení úlevy od napětí cvičením.
Důležitým prvkem jsou nápravná cvičení, která by se měla zaměřit nejen na chodidlo, ale i na celkové držení těla. Vyplatí se zapojit dlouhé myofasciální řetězce se zvláštním důrazem na aktivitu nohou. Zajímavým a efektivním přístupem je modelování cvičení na fázích vývoje dítěte, což pomáhá přizpůsobit terapii individuálním potřebám.
Společně, prostřednictvím holistického přístupu k léčbě plochých nohou, můžeme účinně zlepšit naše držení těla a zdraví nohou. Příklady konkrétních cviků najdete v grafice níže.
Cvičení 1
Po tahu nohou do úst, ve kterých je krásně vidět rozvoj dolní končetiny a navíc je zdůrazněn zpětný pohyb pánve, vyzveme dítě, aby nožičkami uchopilo malý míček tak, aby chodidla směřovala k sobě, a dáme úkol přesunout míč za hlavu a záda.
Cvičení 2
Dítě položíme na bok, dbáme na zachování správného zakřivení páteře a napětí bříška.
Abdukci v kyčli stimulujeme nepřímo, tlak dolní část nohy do země nebo přímým působením odporu na vnější stranu kolena horní části nohy.
Neustále dbáme na správné položení chodidla na zem.
Cvičení 3
Při klečení s jednou nohou dítě široce rozpaží a otáčí trupem z jedné strany na druhou stranou, očima sledujeme ruku, zajišťujeme správnou polohu pánve při pohybu, udržování napětí v přední noze ve směru flexe/abdukce/zevní rotace kyčle, flexe kolen a správný kontakt chodidla se zemí.
Cvičení 4
Ve stoje na jedné noze dbáme na to, aby byl trup na straně opěrné nohy, sledujeme záklon pánve a napětí nohy podpora ve směru abdukce a vnější rotace a samozřejmě správný kontakt nohy se zemí.